Bílé čaje

Bílý čaj je velmi jemný a nejchutnější z čajů, které jsou na trhu. Jeho vzácnost je tak velká, že se dříve mezi obyčejné lidi vůbec nedostal, mohli jej pít jen čínští císaři. V současnosti je bílý čaj velmi oblíbený a dá se říci, že dohání v oblibě čaj zelený. Důvodem je velmi jemná a osvěžující chuť a zároveň bílý čaj skvěle působí na náš organismus.

Něco málo z historie

Bílý čaj je původem z Číny, historie bílého čaje sahá až 1200 let zpátky. Už tenkrát byl velmi oblíben díky své výjimečné kvalitě. Za vlády císaře Huj – Čonga, který patřil do dynastie Song, byl bílý čaj velkou vzácností. Díky své chuti, byl skutečně podáván jen císařům, jako lahodný a osvěžující nápoj. I dnes má bílý čaj pověst velmi chutného, výjimečného nápoje, tak jako tomu bylo v dobách naši předků.

Pěstování a zpracování bílého čaje

Pěstování bílého čaje je velmi náročné. Bílý čaj je druh čaje, který se získává z prvotních, nerozbalených čajových listů Camellia sinensis. Jemné lístky čaje se sbírají manuálně ve velmi krátkém čase, ovšem musí to být vždy na začátku vegetačního období, což je konec března až začátek dubna. Jakmile začne období dešťů, lístky čaje se začnou rozevírat a pokud by se začaly sbírat až, když jsou rozevřené, jemná chuť a aroma nejsou už takové. Čajové listy, které jsou mladé, jsou na omak hebké a jejich povrch je pokrytý stříbrně-bílými chloupky. A právě díky tomu, jak čajové lístky vypadají, dostal tento druh čaje svoje jméno. Čajové lístky se po sběru nijak zvláště nezpracovávají. Nejdříve se musí nechat zvadnout a následně se suší na slunci. Bílé čaje se zpracovávají přírodní cestou, nepraží se a ani neoxiduje. Po sběru a sušení se lístky čaje dělí podle velikosti. Pěstování bílého čaje, který se rozšířil po celé zemi a jeho chuť vyhledává spoustu lidí, je výhradní doménou Číny, Indie, Srí Lanky a Japonska.

Nejznámější odrůdy

Na světě je mnoho čajových odrůd, ale neznámější je Yin Zhen, Da Bai / Velká bílá /, Xiao Bai / Malá bílá /, dále pak Narcissus a Chaicha keříky. Co odrůda, to jiný sběr a třídění, bílé čaje můžeme dělit do několika stupňů dle kvality. Hotový a čerstvě uvařený bílý čaj je velmi světlé barvy a má opravdu lahodnou, nezaměnitelnou a jemnou chuť. Pití tohoto pravého bílého čaje je velkým gurmánským zážitkem a znalci čajů, tento druh čaje prostě milují. Bílý čaj je opravdu velmi chutný a dokáže pohladit nejen naše chuťové, ale i smyslové buňky, se stává čím dál více oblíbeným čajem, chvílemi se zdá, že by mohl dostihnout oblíbenost čaje černého.

Blahodárné účinky na organismus

Bílé čaje mají velmi pozitivní vliv na organismus. Díky účinným antioxidantům, chrání před předčasným stárnutím, lidské tělo udržuje v dobré kondici, dodává energii. Dále pomáhá při nemocech bojovat s bakteriemi, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, má velmi kladné účinky na krevní tlak, je dobrý na srdce, kosti i zažívání a celkově je prostě skvělým pomocníkem, který udržuje tu správnou imunitu. Podle vědců a odborníků, dokáže bílý čaj významně pomáhat v prevenci například cévních onemocnění a i v léčbě srdce či dokonce některých druhů rakoviny.