Účinky čaje na zdraví

Nápoj, který pijí lidé po celém světě ať už jako rituál nebo je součástí každodenního života, se jmenuje čaj. Existuje mnoho druhů čaje, na kterých si opravdu pochutnáte a ještě uděláte něco pro svoje zdraví. První zmíňky o čaji pochází z Číny, nejdříve byl čaj velmi vzácným nápojem a podával se jen u císařského dvora, později se rozšířil i mezi obyčejný lid a následně pak do celého světa.

Základní rozdělení čajů

Čaje se mohou rozlišovat podle několika kritérií, nejzákladnějším kritériem je to, odkud čaj vlastně pochází, dalším kritériem je způsob jeho zpracování, způsob sběru, podle doby sklizně a v neposlední řadě podle kvality. Bílé čaje jsou velmi přírodní čaje, které nejsou nijak chemicky či mechanicky zpracovány, nejsou výrazné barvou, ale jejich chuť je velmi přírodní a lahodná.

Zelený čaj se vyrábí tak, že se lístky čaje pouze suší, fermentace není vhodná a tak má zelený čaj opravdu svou typickou zelenou či zelinkavou barvu. Méně známý druh čaje je takzvaný polofermentovaný čaj. Do této skupiny patří například Oolong čaje či čaje polozelené. Tyto čaje jsou pouze napůl fermentovány. Námi asi nejoblíbenější je černý čaj. Ten se při výrobě naprosto mění, má nevýraznou barvu od zlatavé až po tmavě hnědou, výrazné aroma.

Výborné účinky na zdraví má i nápoj z kůry lapača.

Tmavé Pu-er čaje jsou zvláštním druhem čajů z velmi silných listů čajovníku a během zpracování prochází fermentací aspoň dvakrát. Proto je jejich barva opravdu hodně tmavá a i vůně často silně aromatická.

Čaj nejen chutná, ale i pomáhá

Čaj pijeme během celého roku, ať už kvůli lahodné chuti tak i kvůli tomu, jaký má čaj dobrý vliv na naše zdraví. Účinky čaje na zdraví jsou vědecky prokázány. Čaj obsahuje určitou dávku kofeinu, takže rozhodně naše tělo i smysly, dokáže povzbudit. Zajímavostí je, že v horkých dnech působí teplý čaj na naše tělo tak, že dokáže ochladit, naopak v zimě, umí pořádně zahřát. Co určitý druh čaje to jiné účinky.

Mezi nejznámější účinky čaje na zdraví patří zajisté snížení hladiny cholesterolu, cukru v krvi, pomáhá při detoxikaci jater a je i močopudný, čímž pomáhá k rychlejšímu vyplavování škodlivých látek z našeho těla. Některé čaje dokonce umí pomoci při dietách, dokáží v těle navodit ten správný a potřebný metabolismus. Celkově působí čaj na naše tělo velmi pozitivně.

Pijte zdravý a dobře připravený čaj

Jestliže nejste zastánci zdlouhavých rituálů, co se týká přípravy čaje, zvolte tedy čaj, jehož příprava je jednoduchá a výsledný efekt bude přesně podle vašich představ. Země jako je Čína nebo Japonsko berou přípravu čaje a jeho následnou konzumaci velmi vážně. Například konvička by měla být porcelánová či keramická, nádoby, které se používají ke konzumaci i přípravě čaje, se myjí pouze čistou, vlažnou vodou.

Čaj se vkládá do vyhřáté konvičky nebo do šálku, poměrem asi tak jedna lžička na jeden šálek. Sypaný čaj se nezalévá vroucí vodou, zlehka vodu před zalitým čajových lístků necháme vychladnout. Samozřejmě ale záleží na typu čaje, který připravujeme. Skoro všechny čaje se louhují 3 – 5 minut. Nikdo přece nechce pít hořký nebo špatně připravený čaj. Pak by totiž mohla nastat situace, že účinky čaje na zdraví nebudou fungovat tak, jak mají.