Kvetoucí vázané čaje

V poslední době se čím dál více stávají oblíbené vázané nebo kvetoucí čaje. Jsou oblíbené nejen pro svou skvělou chuť, ale i zajímavý vzhled, který jako dárek rozhodně potěší. Vzhled kvetoucích čajů opravdu fascinuje a požitek z právě udělané čaje, ať už se jedná o vázaný nebo kvetoucí čaj, je opravdu zajímavá.

Historie

Pro nás Evropany jsou kvetoucí vázané čaje novinkou na trhu. Historie hovoří o těchto čajích, jako o nejmladším čaji, který se v Číně začal vyrábět až v polovině minulého století. Ale nelze s přesností určit, kdy přesně se kvetoucí vázaný čaj narodil, možná je tomu dříve, než je o něm první zmíňka v historii. Vázané čaje jsou oproti kvetoucím čajům přece jen o něco starší.

Odkud čaje pocházejí a jak se vyrábí

Vázané čaje se kdysi dávno vyráběly v provincii Yunnan, poblíže čínsko – laoských a čínsko – vietnamských hranic. Poptávka po těchto čajích byla ale tak vysoká, že dnes se vyrábí i v jiných provinciích, například v An Chuej.

K výrobě vázaných čajů se používají velmi kvalitní a souměrné lístky čínského čajovníku / Camellia sinensis /, z rostlin je to především Pestrovka kulovitá, podzimní chryzantémy, některé druhy jasmínu, lilií, ibišků nebo vonokvětek. Brzo ráno se lístky sklidí a hned po sklizni se k sobě sešívají nití i s přidanou květinou nebo i více květinami, sešití lístků i s květinou či bez, trvá zručným lidem do deseti minut, nic se nesmí potrhat, je to velmi jemná práce pro šikovné ruce.

Pokud čaj nemá žádnou květinu, jedná se o takzvaný vázaný čaj, avšak pokud se k lístkům přidá květ, je to květinový čaj. Květinové čaje mají různé vzory, buď jednoduché, nebo i složité, výsledek je ale vždy okouzlující, například květinový čaj ve tvaru srdce, kuličky není problém vytvořit.

Teprve pak až dostanou čajové lístky požadovaný vzhled, prochází takzvanou oxidací, následně pak sušením a pražením. Mezi vázaným a kvetoucím čajem je pouze vzhledový rozdíl, vázaný je bez květu, ovšem pěstování, postup při výrobě je naprosto stejný.

Kvetoucí, vázané čaje a jejich kouzlo

Každý z těchto dvou druhů čajů má své kouzlo. Vázaný čaj, který je bez květu si lze koupit v sáčku, jeho příprava se nijak neliší od standartní přípravy sypaného čaje, ať už černého či zeleného. Ovšem kvetoucí čaj dokáže vytvořit skvělou atmosféru a na pohled, úchvatný efekt pro vaše oči. Jestliže se totiž malá, docela nehezká čajová kulička dostane do horké vody, začne se pomalu ale jistě rozvíjet v barevný kvítek.

Při louhování se kvítek vůbec neodděluje od svého základu, ale pěkně zůstane tam kde má, maximálně se vztyčí k hladině a vy jste svědkem toho, jak se váš čaj přímo před vašima očima připravuje a louhuje. Louhujeme asi 2 – 4 minuty a nejlepší je tento čaj pít ze sklenice či průhledného šálku. Věřte, že je nádherné toto drobné kouzlo pozorovat, naprosto vás tento zážitek bude fascinovat.

Chuť čaje je velmi příjemná a jak květinový, tak i vázaný čaj, dokáže opravdu uspokojit vaše chuťové buňky. Vázané kvetoucí čaje jsou opravdu vhodným dárkem pro každého, kdo ocení nejen chuť a kvalitu těchto čajů, ale dává přednost i překvapením. Kdo miluje bio produkty, tento čaj je ideálním nápojem, protože je velmi zdravý.