Zelené čaje
Čaj, který je oblíben především v Japonsku, kde je zelený čaj jako doma. Svou oblibu si však ale získal i v Číně či Tchajwanu. V Japonsku se zelený čaj pěstuje v oblasti, která se nazývá Udži, ovšem i jižní část Japonska rozhodně nezaostává. Oproti čínským zeleným čajům, se při výrobě a přerušení oxidace používá v Japonsku horká pára.
Historie zeleného čaje
Historie poukazuje na to, že zelený čaj se pije už skoro 5000 let a že Indie i Čína byly první země, ve kterých se s pěstováním čaje začalo. Legenda vypráví, že čaj objevil čínský císař Šenung, kterému do horké vody jen tak náhodou popadaly lístky čajovníku. Aniž by si toho všiml, napil se a nápoj mu velmi zachutnal, navíc díky kofeinu získal energii, takže byl tímto nápojem naprosto očarován.
Druhy zeleného čaje
Zelený čaj se v současnosti dělí na několik druhů, na každém je něco zajímavého a každý druh má své jméno. Druhy zeleného čaje se dělí dle způsobu zpracování, je mnoho variant, ze kterých si lze vybrat a každý čaj je specifický jak chutí, tak i cenou. Pro představu nyní představíme aspoň některé základní druhy zeleného čaje, které jsou od sebe odlišné zpracováním. Velice oblíbeným zeleným čajem je Lung Ching.
Základní třídou zeleného čaje je Banča neboli běžný čaj, barvou je zelenožlutý a má výraznou chuť. Je podáván k běžnému jídlu a i večer před spaním si ho můžete dát, má nízký obsah kofeinu.
Nejrozšířenějším čajem je Senča. Senča znamená sekaný čaj, což napovídá, že listy čajovníku jsou svinuty na tenké ruličky, napařeny a výsledek vypadá opravdu tak, jako kdyby byly listy nasekány. Chuť tohoto zeleného čaje je silná a lehce trpká. Kabusé – zakrytý čaj je zpracováván podobně jako Senča, ovšem je jemnější a má méně trpkou chuť, protože se čajovníky deset dní před sklizní zakrývají.
Čaj, který bývá často označován a bohužel neprávem za nejlepší japonský čaj má název Gyokuro (Gjokoro). Popravdě se jedná o zelený čaj, který je zajímavý nasládlou, zelenobílou až mléčnou barvou, má sytou a lehce nasládlou chuť.
Mačča je práškový čaj, který se používá při čajových obřadech nebo jako příchuť do zmrzlin či jiných potravin jako třeba sladkostí.
Příprava čaje
Příprava zeleného čaje je různorodá. Všeobecně je známo, že u zelených čajů je důležité zalévat vodou, která se vařila, ale je schladlá na 60-80 stupňů Celsia. Příliš horká voda by mohla způsobit přehnané vyluhování a tím pádem by mohl mít čaj hořkou chuť až štiplavou a velmi nepříjemnou. Naopak zase čaj, který je zalitý chladnou vodou, má velmi divnou a mdlou chuť, protože díky chladné vodě se aroma a chuť, kterou očekáváte od zeleného čaje, prostě nedokáže uvolnit. Doba, kterou čaj louhujete, je přibližně od 30 sekund do několika minut. Množství čaje, které sypete do šálku, záleží na velikosti šálku, ze kterého budete čaj pít. Pro přípravu 150 ml čaje, použijte přibližně 2-4 gramy čaje. Příprava zeleného čaje i jeho následní pití, je v některých zemích rituálem a obřadem zároveň.
Pití zeleného čaje má dobrý vliv
Zelený čaj má i skvělé účinky na naše tělo i pro naši mysl. Pro tělo je to jakýsi odstraňovač látek, které nemají v těle co dělat, působí pozitivně na hladinu cholesterolu, dodává energii a podporuje látkovou výměnu v těle. Co se týká duševního zdraví, zelený čaj navozuje do těla jakousi harmonii a pohodu. Vždyť milovníci zeleného čaje bývají plni úsměvu a vyrovnaní.