Rooibos čaj

Rooibos čaj patří do bobovité čeledi, tato rostlina je používána k výrobě čaje. Tento nápoj je již mnoho let velmi populární, hlavně v Jižní Africe a v současné době pronikl do celého světa, kde je jeho konzumace dost oblíbená, protože tento čaj, je opravdu velmi výjmečný.

Výroba čaje Rooibos

Rooibos se nachází a roste pouze v provincii Western Cape. Tato rostlina se vysazuje většinou v únoru, nejpozději v březnu. Teprve za půl roku od vysazení, dochází k první sklizni. Rostlina se sbírá do velkých, látkových vaků, ve kterých je pak drcena. Lístky rostliny se fermentují a díky kvalitní fermentaci, získávají červenohnědou barvu.

Ale i s nefermentovaným čajem Rooibos se můžete setkat, ten má však barvu zelenou. Oba tyto čaje, ať už červenohnědý či zelený, chutnají výtečně a dokáží do těla i duše vnést osobitou pohodu, která je v dnešní uspěchané době, více než potřeba.

Složení čaje Rooibos

Rooibos čaj je velmi známý tím, že obsahuje velké množství vitamínu C, širokou škálu minerálních látek jakými jsou například železo, měď nebo draslík, vápník i hořčík. Nejen v zeleném či černém čaji naleznete antioxidanty, i Rooibos čaj je plný antioxidantů, které prospívají tělu. Pokud si dáte šálek čaje Rooibos a nebudete sladit, tento čaj neobsahuje žádné kalorie, takže i při redukci váhy je dobré, když ho pijete.

Rooibos čaj neobsahuje kofein, takže i pro děti je vhodný, stejně tak i pro kojící matky či těhotné ženy. Základem směsi na tento čaj jsou jemné čajové lístky, které vypadají trochu jako drobné jehličí a jako přísada se přidávají voňavé rostliny, které podporují skvělou chuť i vůni, pro kterou je tento čaj tolik specifický a chutný.

Konzumace čaje Rooibos

V zemi, která je pro tento čaj domovem, tedy v jižní Africe se Rooibos čaj pije tradičně s mlékem a cukrem, ovšem jinde ve světě nejsou tyto přísady právě do Rooibos čaje zvykem. Čaj se prostě pije bez mléka a cukru.

Aroma a příchuť čaje je specifická, často je přiřazována ke sladké chuti a lehce ořechové vůni. Příprava čaje je velmi snadná, skoro jako u čaje černého, ovšem Rooibos čaj je aromatičtější než třeba černý čaj. Po zalití čaje se po místnosti rozplyne nádherná vůně, barva nápoje je červenohnědá, proto se tomuto čaji také říká červený čaj.

Rooibos čaj si dost oblíbili lidé snad po celém světě, obzvláště ti, kteří žijí zdravým životním stylem, pijí tento čaj s velkou oblibou. Čaj neobsahuje kofein a je v něm velké množství antioxidantů, takže i pro milovníky bio stylu, je tím pravým nápojem. Dá se pít jak horký tak i studený, záleží na každém, jak si svůj čaj chce vychutnat.

Chutný nápoj, který léčí

Složení tohoto čaje pomáhá lidem, kteří mají srdeční si cévní potíže, vysoký krevní tlak, cukrovku či žaludeční potíže. Při kožních nemocech jako jsou například ekzémy či alergie, je tento Rooibos čaj, velkým pomocníkem. Ale ani duševní úzkost, stres, nespavost, není pro tento čaj, žádná překážka. Rooibos čaj má silné protizánětlivé účinky a Rooibos jako rostlina, je častou přísadou do různých kosmetických přípravků, které používáme dnes a denně. Rooibos působí blahodárně, kde může a navíc chutná.